Πλένουμε το σπανάκι, το κόβουμε σε κομμάτια και το ζεματάμε σε βραστό αλατόνερο. Το στραγγίζουμε και το στίβουμε πολύ καλά με τα χέρια. Ζεσταίνουμε το λάδι σε αντικολλητικό σκεύος και ρίχνουμε τα πράσα και τα κρεμμυδάκια ψιλοκομμένα. Μόλις μαραθούν προσθέτουμε το σπανάκι και το σωτάρουμε ελαφρά. Ρίχνουμε τις ελιές αφού αφαιρέσουμε τα κουκούτσια. Προσθέτουμε τον άνηθο ψιλοκομμένο και το τυρί φέτα σε κομμάτια. Κατεβάζουμε από τη φωτιά και ρίχνουμε αλάτι και πιπέρι.
Προσθέτουμε τον τραχανά, τα αυγά χτυπημένα και ανακατεύουμε. Στρώνουμε σε λαδωμένο ταψί τα φύλλα, αφού τα αλείψουμε με το πινέλο με λάδι. Κόβουμε γύρω γύρω τα περισσεύματα και αδειάζουμε τη γέμιση. Ισιώνουμε την επιφάνεια και πασπαλίζουμε με το σουσάμι. Ψήνουμε την πίτα σε μέτριο φούρνο στους 170 βαθμούς για 1 ώρα περίπου.